W niektórych przypadkach brakuje dużych fragmentów zęba z powodu próchnicy, złamania, utraty wypełnienia, a w przypadku leczenia kanałowego - utworzenia ubytku. Osadzenie rdzenia to zabieg, podczas którego lekarz stomatolog zastępuje brakującą strukturę zęba w celu przygotowania do wykonania nowej korony. Uzupełnienie brakujących fragmentów tworzy optymalną podstawę dla nowego uzupełnienia.
Umieszczenie rdzenia zęba, określane również jako "build up", pomaga odbudować ząb tak, aby był on bliższy swoim poprzednim wymiarom i strukturze. Procedura ta pomaga dentyście znacznie zwiększyć stabilność korony, a tym samym zmaksymalizować jej długoterminowe szanse na sukces.
W przypadku zakładania samego rdzenia lekarz nakłada na ząb materiał wypełniający w celu przygotowania zęba pod koronę; powstałe w ten sposób połączenie zęba i rdzenia będzie miało taki sam rozmiar i kształt, jak przed utratą lub usunięciem struktury zęba podczas zabiegu.
Wkład i rdzeń
Czasami sam rdzeń może nie zapewnić wystarczającego podparcia dla korony. W takim przypadku można zastosować wkład, który pomoże zakotwiczyć materiał rdzenia do zęba. W tym celu należy wywiercić miejsce na wkład, zwykle w linii jednego z kanałów korzeniowych, który został zamknięty podczas leczenia kanałowego. Wkład dopasowany do wielkości przestrzeni dostępowej zostaje umieszczony i przyklejony na miejscu. Następnie wokół wkładu umieszcza się materiał rdzenia zęba. Rdzeń jest następnie zakotwiczany zarówno we wkładzie, jak i w otaczającej go strukturze zęba.
Po zakończeniu tych czynności lekarz może dokończyć proces preparacji i osadzić koronę na zębie. Jeśli stomatolog założy koronę tymczasową, konieczne będzie ponowne zgłoszenie się do gabinetu, zwykle w ciągu tygodnia lub dwóch, w celu zacementowania korony stałej.