Bez względu na to, jak pilnie dbasz o swoje zęby w ciągu dnia, możesz zaszkodzić im w nocy lub w innych sytuacjach, nawet nie zdając sobie sprawy, że to robisz. Wiele osób doświadcza zgrzytania zębami i zaciskania szczęk, lub stanu znanego jako bruksizm, podczas snu lub w sytuacjach stresowych.
Z czasem działania te mogą nosić się na jamie ustnej i powodować trwałe uszkodzenia, jeśli nie zostaną wyeliminowane. Ten artykuł pomoże Ci rozpoznać, czy cierpisz na bruksizm, dowiedzieć się więcej o tym, co go wywołuje, a także zapewni pewne krótko- i długoterminowe możliwości leczenia.
Przyczyny i symptomy bruksizmu
Najczęstszymi powodami szlifowania zębów i zaciskania szczęk są stres i niepokój. Może on wystąpić w ciągu dnia lub podczas snu. Nawet jeśli jesteś szeroko śpiący, możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że to robisz.
Bruksizm jest jednym z wielu sposobów, w jaki nasze ciało fizycznie manifestuje stres, nawet jeśli nasz umysł nie jest tego świadomy. Następnym razem, gdy znajdziesz się w sytuacji wysokiego stresu, zwróć uwagę na to, co dzieje się w twoich ustach. Zaciskasz szczękę czy szlifujesz zęby dookoła? Jeśli jesteś jednym z 8 procent Amerykanów, którzy cierpią na bruksizm, to prawdopodobnie jesteś.
Inne czynniki ryzyka dla bruksizmu to nadużywanie substancji (narkotyków, alkoholu, kofeiny), bezdech senny oraz problemy z ugryzieniem i wyrównaniem.
W kilku badaniach przeprowadzonych przez American Dental Association, kilka badań ujawniło oznaki i objawy, których należy być świadomym. Jednym z nich jest przebudzenie się z obolałą jamą ustną lub napiętą szczęką, które pozwala stwierdzić, czy cierpisz na bruksizm. Możesz również zauważyć, że Twoje zęby z czasem zaczynają się ścierać w dziwnych wzorach. Zmiany te mogą nie być na początku oczywiste, ponieważ wiele osób szlifuje zęby trzonowe i tylne, które nie zawsze są bardzo widoczne.
Jeśli dzielisz z kimś łóżko, osoba ta może być również w stanie określić, czy jesteś szlifowania zębów w nocy. Dźwięk może nie być wystarczająco głośny, aby Cię obudzić, ale może być wystarczająco głośny, aby Twój partner zauważył.
Długotrwałe zaciskanie szczęk może prowadzić do bólów uszu i głowy. Możesz myśleć, że masz infekcję ucha lub migrenę, ale przyczyną jest w rzeczywistości szczęka, ponieważ jest ona ściśle związana z innymi częściami twarzy.
Diagnoza i leczenie bruksizmu
Najlepszym sposobem na potwierdzenie, czy cierpisz na bruksizm, czy też nie, jest poinformowanie dentysty o swoich objawach podczas kolejnej wizyty. Twój dentysta może przejrzeć wzorce zużycia zębów i zbadać Twoją szczękę, aby stwierdzić, czy nie szlifowałeś lub zaciskałeś się nie zdając sobie z tego sprawy.
Stamtąd dentysta prawdopodobnie przepisze Ci ochraniacz na zęby, który zapobiegnie dotykaniu zębów podczas snu i da Ci coś do ugryzienia w przypadku zaciskania szczęki. Nie potrwa długo, zanim obudzisz się bezboleśnie i bardziej odświeżony w wyniku lepszego snu.
Osłona jamy ustnej prawdopodobnie trochę się przyzwyczai, ale ważne jest, abyś trzymał się jej i nadal ją nosił. Z czasem usta będą się dostosowywały i wkrótce będziesz się zastanawiać, jak kiedykolwiek spałeś bez niego.
Chociaż takie podejście zatrzyma objawy bruksizmu, to jednak nie jest to lekarstwo na podstawowe problemy, które go powodują.
Aby rozwiązać te głębsze problemy, dentysta może zalecić wizytę u specjalisty ds. snu, który może dokładniej zbadać takie problemy jak bezdech senny. Jeśli bruksizm jest spowodowany przez stres lub niepokój, praca z terapeutą może pomóc w rozwiązaniu tych problemów i stworzyć długotrwałe zmiany.